Techniky thajskej masáže

Pri tradičných thajských masážach, podobne ako v iných orientálnych systémoch, je človek vnímaný a liečený ako celok. Dôležitou súčasťou teórie a praxe pri thajských masážach je koncept energetických dráh v ľudskom tele, ktoré sa nazývajú SEN. Sú to neviditeľné energetické dráhy, ktoré sú podobné ako NADI kanály pri jóge, či akupunktúrne meridiány. V našom tele sa nachádza viac ako  72 000 SEN – dráh, avšak v praxi je využívaných len 10 hlavných.

Technika thajskej masáže spočíva v pomalom, rytmickom tlaku pozdĺž energetických línií, v práci s akupresúrnymi bodmi tela, v strečingu, v pohybe kĺbov, ktoré častokrát pripomínajú pozície z jógy.

Jedným z aspektov pri vykonávaní thajskej masáže je niečo, čo sa v západnej terminológii nazýva periférna stimulácia. Periférna znamená, že určitý účinok v niektorých oblastiach tela dosiahneme tým, že sa stimuluje vzdialenejšia oblasť, podobne ako pri akupunktúre, rolfingu, či Shiatsu.

Ďalším aspektom je strečing, pohyby kĺbmi, ktoré sú veľmi podobné manipulatívnej terapii, ktorú využíva osteopatia, fyzioterapia, i chiroprax.

 

Odborný masér používa pri thajskej masáži palce, dlane, nohy, kolená na pritláčanie, naťahovanie, strečing, a takouto asistenciou dostáva klienta do polôh, ktoré sú používané pri jóge, pričom je neustále zameraný na ich vlastné centrum tela.

V určitých oblastiach je tlak vyvíjaný aj dlhšiu dobu. Takáto kombinácia pomalých pohybov a zamerania sa na určitú oblasť, vytvára v povedomí pocit pomalého „tanca“, ktorý preteká telom klienta. Častokrát sa thajská masáž nazýva aj jógou pre lenivých, ale v tomto prípade čerpajú výhody obe strany aj masér aj klient.

Masáž je vykonávaná na mieru podľa individuálnych potrieb a stavby tela príjemcu. Vyvíjaný tlak môže byť veľmi jemný, stredne tvrdý, ale i silný.

Všetko závisí na citlivosti, flexibilite, úrovne svalového napätia, ale samozrejme aj na veku a zdravotnom stave klienta.
Obvykle tento typ masáže trvá 1,5 – 2 dokonca niekedy aj 3 hodiny. Jedna hodina je príliš krátka doba pre takúto masáž a to kvôli tomu, že techniky thajskej masáže sú vykonávané veľmi pomaly a pokrývajú celé telo od nôh až ku hlave a tvári.

Thajská masáž sa vykonáva na podložke na podlahe a klient je oblečený v pohodlnom odeve. Terapeut ( masér ) začína pracovať s telom od nôh, postupne pokračuje smerom na hor, cez celé telo až k hlave a tvári.

 

Základné pozície pri thajskej masáži 

V thajskej masáži sú vykonávané 4 základné pozície: na chrbte, na bruchu, na boku a v sede. Nie je pravidlom, že sa všetky tieto pozície využívajú počas jednej masáže, všetko závisí od výberu techniky a samozrejme na predispozícii klienta, jeho kondícii, zdravotnom stave a iných špecifických podmienok. Napríklad tehotné ženy najčastejšie preferujú polohu na boku, taktiež pozícia v sede môže byť nepríjemná pre niekoho s akútnou bolesťou chrbta a pod.

Techniky zamerané na nohy

Vďaka stimulácii nôh a prácou s nohami, dochádza k otvoreniu bokov, aktivácii meridiánov pozdĺž chrbtice a práca s telom je potom oveľa efektívnejšia.

Ľudské telo je podľa východnej teórie možné prirovnať k stromu : nohy sú ako korene, chrbtica ako kmeň, ramená a hlava ako vetvy. A to je dôvod, prečo je dôležité venovať pozornosť a liečbu aj nohám.

Prácou s nohami sa dosahuje vyváženie svalstva a šliach a dosiahne sa tým správne vyrovnanie a pružnosť v oblasti bokov a nepriamo aj chrbtice. A práve stav chrbtice je veľmi zásadným, nakoľko ňou vedie centrálny nervový systém. Chrbticou podľa thajskej tradície prechádza SEN SUMANA s hlavnými čakrami.

Veľmi dobrým príkladom toho je, kde terapeut pri thajskej masáži trávi najviac času, je to práve práca so sedacím nervom a svalom nazývaným Mohutný flexor bedrového kĺbu.

Techniky preťahovania končatín

Preťahovaním svalstva, tlakom pri rôznych uhloch, ťahaním a roztváraním kĺbov, thajský terapeut dokáže efektívne liečiť rôzne bolesti chrbta, ako napr. ischias , lumbago a pod.

Tlakové techniky

Jednou z jedinečných techník používanej pri thajskej masáži je tzv „Blood stop – zástava krvi“, v thajsku nazývaná aj ako  „Otvorenie veternej brány“ Ide o tlak, ktorý sa vyvíja takmer 1 minútu v oblasti rozkroku a niekedy aj v oblasti ramien a tepien. Po jeho uvoľnení pocíti klient nával energie v oblasti končatín, ktorý je v skutočnosti spôsobený zvýšenou činnosťou krvného obehu. 

Táto technika veľmi pomáha pri vyplavovaní toxínov z tela a prináša do tela krv, obohatenú o živiny a to najmä na miesta, so zlou cirkuláciou krvi. Prečistí sa uviaznutá energia v tele, rozprúdi sa krv natoľko, že nájde aj nové cesty k prúdeniu. Tepová frekvencia sa spomalí a klientovi je tak poskytnutá hlboká relaxácia. 

Záver

Techniky thajskej masáže sú orientované smerom k znovuotvoreniu zablokovaných oblastí tela, k zníženiu stuhnutého organizmu a k zlepšeniu cirkulácie krvi , ktorá  má zásadný význam pri liečbe bolesti v oblasti chrbtice.
Všeobecne je možné povedať, z hľadiska pohľadu východnej kultúry na zdravie, že dochádza k voľnému toku energie a k rovnováhe v elementoch z ktorých sme zostavení, a to: zem, voda, oheň, vzduch a priestor. Tie tvoria naše kosti, svalstvo, životné tekutiny, metabolizmus, zmysly – motoriku a vedomie.

Akákoľvek blokácia vytvára nerovnováhu v týchto elementoch. Thajská terapia je navrhnutá tak, aby udržala a vyrovnala prirodzenú rovnováhu v týchto miestach. Skúsený thajskí terapeuti presne vedia aký tlak je nutné vyvinúť, aby otvorili zablokovanú energetickú líniu, ktorá súvisí s chronickým zranením. Tlak nemôže byť príliš silný, ani príliš slabý, klient musí cítiť uvoľnenie a relax, musí cítiť úľavovú „dobrú bolesť“, ktorá je tým pravým pocitom, pri správne vykonanej thajskej masáži.